Wśród najważniejszych realizowanych obecnie zadań wymienił przebudowę ulicy Franciszkańskiej wraz z budową ronda u zbiegu ulic Franciszkańskiej, Grodkowskiej, Kaczkowskiego i Brodzińskiego. Prace są już mocno zaawansowane.
Równolegle trwają remonty ulic Bielawskiej i Świętego Piotra w centrum miasta. Wykonawcy pracują także przy inwestycjach na ulicach Witkiewicza, Tatka, Jasińskiego i 17 Września.
Ważnym przedsięwzięciem jest również budowa nowej kładki na Jazie nr 1, która ma poprawić komunikację pieszą i rowerową. Jej montaż planowany jest jeszcze w tym roku.
Nowe ścieżki rowerowe wokół Jeziora Nyskiego
Samorząd kontynuuje także rozwój infrastruktury rowerowej. Trwają prace w Głębinowie i Skorochowie, gdzie powstają kolejne odcinki tras rowerowych.
Docelowo mają one połączyć gminy Nysa, Otmuchów i Głuchołazy, a w przyszłości umożliwić dojazd aż do Republiki Czeskiej.
Park Miejski z monitoringiem i nowym oświetleniem
Postępują również prace w Parku Miejskim. Jak wyjaśnia sekretarz, część robót była dotąd niewidoczna dla mieszkańców, ponieważ dotyczyła infrastruktury podziemnej.
Efektem inwestycji będzie nowe energooszczędne oświetlenie oraz monitoring, który ma zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć akty wandalizmu.
Kolejne wnioski o dofinansowanie już w przygotowaniu
Gmina nie zamierza zwalniać tempa. W planach są kolejne wnioski o środki zewnętrzne, m.in. na budowę remizy i centrum kulturalnego w Wierzbięcicach oraz przebudowę dróg w Domaszkowicach i przy ulicy Morcinka.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zabezpieczono również dodatkowy milion złotych na budowę drogi przy ulicy Wiosennej, która znajduje się na terenie szczególnie dotkniętym skutkami powodzi z 2024 roku.
Absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Podczas tej samej sesji Rady Miejskiej burmistrz Nysy otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania.
– Cieszę się, że większość radnych wspiera działania burmistrza i całego zespołu. Rok 2025 był bardzo trudny, bo był to rok odbudowy po powodzi. Wykonaliśmy ogrom pracy i za to należą się podziękowania wszystkim pracownikom urzędu – podkreśla sekretarz.
Jak zaznaczył, również część radnych opozycyjnych zwracała uwagę na liczbę zrealizowanych inwestycji oraz skalę działań prowadzonych przez samorząd.
Nysa zaprasza turystów
Na zakończenie rozmowy sekretarz zachęcał mieszkańców regionu i turystów do odwiedzania Nysy.
– Mamy piękne Jezioro Nyskie, rozwijającą się infrastrukturę turystyczną, fortyfikacje, zabytki sakralne oraz bliskość Gór Opawskich i czeskich Jesioników. Nysa jest świetnym miejscem zarówno do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu – podsumował Piotr Bobak – Sekretarz Gminy Nysa.





