Po uzyskaniu votum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz podsumował ostatni rok pracy samorządu. Podczas rozmowy mówił o rozwoju miasta, nowych inwestycjach, sytuacji gospodarczej oraz planach na przyszłość. Podkreślił również, że to już dwunasty raz, gdy otrzymał pozytywną ocenę swojej działalności od Rady Miejskiej.
Podczas sesji pojawiło się także wiele pozytywnych opinii, również ze strony opozycji. Radni zwracali uwagę na poziom realizowanych inwestycji, rozwój miasta oraz pracę całego urzędu. Obrady przebiegały spokojnie i merytorycznie.
– Głosowanie nad votum zaufania i absolutorium to dla każdego burmistrza najważniejsze głosowania. Ja mam je już po raz dwunasty. Bardzo dziękuję radnym za zaufanie i pozytywną ocenę wykonania budżetu. Dziękuję również mojemu zespołowi, współpracownikom i mieszkańcom. Czuję to wsparcie na co dzień i dzięki kontaktowi z mieszkańcami wiem, czego oczekują – mówił burmistrz Kordian Kolbiarz.
„Nysa rozwija się bardzo dynamicznie”
W rozmowie burmistrz podkreślał, że Nysa znajduje się dziś w bardzo dobrej sytuacji gospodarczej.
– Po raz pierwszy od wielu lat głównym problemem miasta nie jest bezrobocie ani brak mieszkań. Wręcz przeciwnie. Według raportu Pulsu Biznesu, opartego o dane GUS, jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce pod względem inwestycji na jednego mieszkańca – pomiędzy Krakowem a Wrocławiem – podkreślał burmistrz.
Jak zaznaczył, rozwój gospodarczy przełożył się również na rozwój budownictwa mieszkaniowego.
– W ciągu ostatnich pięciu lat w Nysie powstało ponad tysiąc mieszkań. Dla porównania w większym Kędzierzynie-Koźlu było ich około stu. To pokazuje skalę rozwoju miasta – mówił Kolbiarz.
„Ionway zmieni rynek pracy”
Burmistrz odniósł się także do krytyki dotyczącej zadłużenia miasta. Jak podkreślał, kredyty były konieczne m.in. do uzbrojenia terenów inwestycyjnych, dzięki którym do Nysy trafiły duże firmy.
– Gdybyśmy nie zainwestowali w strefę, tych firm by tutaj nie było. Nie byłoby mieszkań, nowych miejsc pracy i młodych ludzi, których dziś coraz częściej widzimy na ulicach – zaznaczył.
Duże nadzieje samorząd wiąże również z firmą Ionway.
– To będą tysiące miejsc pracy i ogromny impuls dla rynku mieszkaniowego, usług i całego miasta – podkreślił burmistrz.
Kolejne miliony na inwestycje sportowe
Podczas rozmowy poruszono również temat nowych środków pozyskanych przez Gminę Nysa na odbudowę infrastruktury sportowej.
– To około 3,7 mln zł na odbudowę boisk w Konradowej i Białej Nyskiej oraz obiektów przy szkołach nr 1, 5 i 10. Tempo prac będzie bardzo szybkie, bo inwestycje muszą zakończyć się do końca maja przyszłego roku – mówił burmistrz.
Dodał także, że w ramach programu RESTORE już wkrótce ruszą kolejne remonty ulic w mieście, m.in. Partyzantów, Norwida i Bohaterów Warszawy.
„Nysa to Śląski Rzym”
Na zakończenie rozmowy burmistrz zaprosił mieszkańców i turystów do odwiedzania miasta w sezonie letnim.
– Nysa to Śląski Rzym. Mamy piękne zabytki, jezioro, trasy rowerowe, fortyfikacje i coraz więcej atrakcji. Już w październiku otworzymy nowe Muzeum Nyskie w Wieży Ziębickiej. Coraz więcej dzieje się także nad jeziorem i w przestrzeni turystycznej miasta – zapowiadał Kordian Kolbiarz.
Burmistrz podkreślił, że mimo wielu zrealizowanych inwestycji przed samorządem nadal pozostaje dużo pracy.
– Nysa jest w dobrym miejscu, ale wciąż jest sporo do zrobienia. Gwarantuję mieszkańcom, że nie spocznę, dopóki nie zrealizuję wszystkiego, co obiecałem – podsumował burmistrz Nysy.





